Kontakt kože na kožu sa novorođenčetom

Kontakt kože na kožu sa novorođenčetom

Ostvarivanje kontakta očima sa bebom po prvi put može biti odličan način da se povežete sa svojom bebom ali kontakt kože na kožu je jednako važan.

U nastavku otkrijte sve što treba da znate o postupku koža-na-koža, uključujući i koliko dugo roditelj treba da primenjuje ovu tehniku, kao i prednosti koje su uključene.

Šta je tehnika koža - na - kožu?

Kontakt koža na kožu, poznat i kao "nega kengura", je metoda koja uključuje držanje bebe na svojim golim grudima. Proces liči na to kako se nedonošče kengura sakrije u grudi svoje majke.

Koža na kožu je sasvim prirodan proces koji se praktikovao kroz istoriju. Ali proces je prvi put formalizovan u Bogoti, Kolumbija, kasnih 1970-ih. Dva lekara su bila u potrazi za rešenjem da pomognu prevremeno rođenim bebama o kojima su brinuli. Verovalo se da ova metoda može koristiti bebama rođenim rano ili sa malom porođajnom težinom. Njihovi napori su bili uspešni, što je dovelo do 70% pada broja smrtnih slučajeva među prevremeno rođenim bebama tokom prve godine.

Međutim, koristi ove tehnike nisu značajne jedino prevremeno rođenim bebama.  Zaista, istraživanja iz 1970-ih su takođe otkrila da su početni trenuci nakon rođenja kritično vreme povezivanja za sve bebe i roditelje.

Danas se sve majke ohrabruju da imaju kontakt koža na kožu sa svojom bebom nakon rođenja.

Koje su prednosti tehnike  kože na kožu?

Kontakt koža na kožu može imati mnoge prednosti, posebno za prevremeno rođene bebe i bebe sa malom težinom. Može pomoći na sledeće načine:

Povezivanje sa vašom bebom

Iskustvo kontakta koža na kožu obično oslobađa hormone kao što je oksitocin, prirodna hemikalija za dobar osećaj u telu. Oksitocin se često naziva 'hormonom ljubavi', koji može pomoći u jačanju veze između majke i njene bebe.

Dojenje

Stavljanje novorođenčeta na grudi njihove majke u trenucima nakon rođenja podstiče sam početak dojenja. Studije su otkrile da kada su bebe izložene redovnom kontaktu koža na kožu, one se s manje poteškoća započnu i doje duže.

Smiruje i opušta bebu i mamu

Beba će moći da čuje otkucaje majčinog srca i zvuk njenog glasa, što može pomoći da ih smiri i opusti. Obično opuštena beba znači opuštenu mamu. Istraživanja takođe pokazuju da bebe koje imaju više kontakta koža na kožu ne plaču toliko često kao bebe koje nemaju.

Kontakt koža na kožu takođe može pomoći:

  • Reguliše otkucaje srca i disanje bebe
  • Reguliše temperaturu bebe
  • Podržava zdrave cikluse spavanja
  • Podstakne rast i razvoj bebe

Sve u svemu, tehnika „koža na kožu“ je odličan način da stvorite toplo i utešno okruženje za bebe – a tate to takođe mogu da praktikuju.

Tehnika koža na kožu takođe može da se primenjuje bilo kada nakon rođenja kada bebi treba uteha ili umirivanje.


Izvor teksta: waterwipes.com

Kolačiće upotrebljavamo kako bi ova web stranica radila pravilno i kako bismo bili u stanju da vršimo dalja unapređenja stranice sa svrhom poboljšanja Vašeg korisničkog iskustva, kako bismo personalizovali sadržaj i oglase, omogućili značaj društvenih medija i analizirali promet. Nastavkom korišćenja naših stranica prihvatate upotrebu kolačića.
  • Obavezni
  • Trajni
  • Statistika
  • Marketing